Google AdsReklam Platformları

Google Ads Metin Yada Search Reklamları

Google aramalarında listelenen sonuçlar “organik” ve “reklam” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Reklamlarda kullandığınız içeriklerin eşleşme biçimleri kampanyanızın kalite puanınızı etkilemektedir. Bunun sonucunda reklamlarınızın listelenme sıraları değişmektedir.

Google Ads metin kampanyaları bir dizi grup, anahtar kelime ve metinlerden oluşmaktadır. Her ad grup kendi içerisinde anahtar kelime ve metinleri barındırmaktadır. Örneğin ad grubunuzda “koşu ayakkabısı” reklamı yapacaksanız bununla ilgili anahtar kelimeler ve metinler kullanmanız gerekmektedir.

Google ads metin reklamlarında (search) üç adet başlık ve iki adet açıklama bulunmaktadır. Bu alanlarda kullanacağınız metinleri seçerken şunlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır;

Başlık 1: Genel kullanım marka ismi yada ürün, hizmet şeklinde olmaktadır.

Başlık 2: Kullanıcıların sizi seçmesindeki ihtiyaç ve avantajları vurgulayınız.

Başlık 3: Bu alanı daha çok harekete geçirici mesaj olarak kullanabilirsiniz.

Açıklama 1: Verdiğiniz hizmet yada avantajlardan daha detaylı bahsedebilirsiniz.

Açıklama 2: Karakter sınırlamasından dolayı birinci açıklama alanına sığdıramadığınız ancak eklemek istediğiniz daha fazla bilgiyi paylaşabilirsiniz.

Farklı segmentlerde ürün satışı yapıyorsanız mutlaka her ürün için ayrı ad gruplar oluşturup sadece o ürünle ilgili anahtar kelimeler ve metinler kullanınız.

Reklamlar Nasıl Listelenmektedir?

  • Öncelikle Başlık ve açıklama alanında muhakkak ürün yada hizmetlerinize ait metinleri aynı olacak şekilde kullanmanız gerekmektedir.
  • Bu reklama ait gruptaki anahtar kelimelerde mutlaka erkek koşu ayakkabısı kelimesi ve varyasyonlarını kullanınız. Eşleşme türü olarak “geniş eşleşme” yani (+erkek +koşu +ayakkabısı) seçeneğini kullanınız.
  • Son olarak reklamlarınızı yönlendireceğiniz sitede anahtar kelime ve reklam metinlerinizde kullandığınız ürünle ilgili bilgilerin yer almasına dikkat ediniz.

Kullandığınız anahtar kelime, reklam metinleri ve web sitenizdeki içeriklerin örtüşüyor olması reklamınızı kalite puanını olumlu etkileyecektir. Kullanıcılar arama sorgusu olarak “erkek spor ayakkabı” yada buna benzer ifadeler kullanırsa tüm alanlar birbiriyle örtüşeceği için reklamınızın görüntülenme ihtimali daha yüksek olacaktır.

Reklam metinlerinizi yazarken daha fazla bilgi alabilmeniz için aşağıdaki video içeriğini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir