Google AnalyticsÖlçümleme

Google Data Studio İle Rapor Oluşturma

Google Data Studio ile dijital kampanyalarınıza ait verilerinizi kişiselleştirilmiş şablonlar kullanarak daha hızlı anlamlandırıp yorumlayabilirsiniz. Verilerinizi içeriğe uygun grafiklerle segmente edip daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. En önemlisi ise kişiselleştirilmiş raporunuzu, belirleyeceğiniz periyotlarda sistemin size mail olarak göndermesini sağlayabilirsiniz.

Google Data Studio İle Planlı Rapor Oluşturma

Google Data Studio içerisinde kullanabileceğiniz hazır şablonların yanı sıra kendiniz de sıfırdan bir taslak oluşturabilirsiniz.

Boş bir şablon üzerinden kişiselleştirilmiş rapor hazırlayabilmek için öncelikle yukarıda yer alan ekran görüntünsündeki “Boş Şablon” yazan yere tıklayınız.

Daha sonra raporda kullanacağız veriler için bir kaynak belirlemeniz gerekiyor. Biz şimdilik Google Analytics ile devam edelim. Google Analytics’i seçtikten sonra birden fazla hesabınız varsa ilgili hesabı seçerek erişime izin veriniz.

Bildiğiniz gibi Google Analytics’te veriler boyut ve metrik altında toplanmıştır. Özel raporunuzu oluştururken bunu unutmayalım. Örnek raporumuzu oluştururken şimdilik “Grafik Tablo” üzerinden ilerleyeceğiz ancak dilerseniz aşağıdaki ekran görüntüsünde işaret ettiğimiz “Ekle” yazan yere tıklayarak farklı bir grafik kullanabilirsiniz.

Google Data Studio üzerinde oluşturduğunuz tabloları çalışma alanı üzerinde dilediğiniz noktaya sürükleyerek kaydırabilirsiniz. Çalışma alanını genişletmek yada daraltmak için şablonda boş bir alana tıklayıp daha sonra sağ taraftaki menüden “Düzen” seçeneği altındaki “Çalışma Alanı Boyutu” sekmesini kullanabilirsiniz. Platform kullanıcılara bu konuda oldukça esnek çalışma imkanı sunuyor.

Oluşturacağınız raporda tarih aralığını kontrol edebilmek için “Ekle” sekmesinden “Tarih Aralığını” seçiniz. Şablona tıklayarak raporunuzun hangi tarihleri kapsayacağını belirleyiniz.

Raporumuzu oluşturduktan sonra nasıl görüntülendiğini kontrol edebilmek için “Görüntüleme” yazan yere tıklamanız gerekmektedir.

Raporunuzu tamamladıktan sonra planlı gönderim sağlamak için yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan “Paylaş” sekmesine tıklayınız ve “E-posta Teslimi Planla” yı seçiniz.

E-Posta gönderimi kısmında raporunuzun gitmesini istediğiniz mail adresini yada adreslerini ekleyiniz. Raporunuzun iletilmeye başlayacağı zamanı ve tekrarlanma saatini “Başlangıç zamanı” seçeneğinden belirleyiniz. “Tekrarla” seçeneğinden raporunuzun günlük yada platformun size sunduğu diğer seçenekleri kullanarak otomatik olarak iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Sonraki yazılarımızda Google Data Studio kullanımı hakkında daha detaylı bilgiler paylaşacağız ancak dilerseniz bu içeriğe yorum yaparak sorularınızı bizlere iletip bir sonraki yazımızın konusunu belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir