GenelProgramatikReklam Platformları

Programatik Yayınlarda Data Kullanımının Önemi

Programatik yayınlarda data kullanımının önemi gün geçtikçe artıyor. Reklam verenler kampanyalarındaki verimi arttırmak için geleneksel kategori hedeflemelerine ek olarak data kullanımlarını da tercih ediyor.

Lotame, Eyeota, OnAudience, Oracle… gibi data sağlayıcıları segment edilmiş yüzlerce kategori listesini DMP’ler aracılığıyla programatik platformlara sunuyor.

Data kullanımında daha çok DMP (Data Managment Platform) aracılığıyla oluşturulan listeler (3rd party data) tercih edilirken markaya ait hedef kitle listeleri de popülerliğini koruyor.

Data Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

DMP aracılığıyla kullanılan datalar kampanya bütçesini etkilediği için kullanılacak hedef kitle listesi seçimide titiz olunması gerekmektedir. Belirli periyotlar halinde kampanya verimliliği analiz edilmeli, gerekli hallerde farklı data listeleri de yayınlara dahil edilmelidir. Web sitenize yönlendirdiğiniz kullanıcılardan remarketing listeleri oluşturup bu listeleri segmente etmeyi başarabilirseniz, sonraki yayınlarınızda tekrar aynı dataya ayrıca ücret vermeden sadece retargeting kurgular ile ilerleyebilirsiniz. Özetlemek gerekirse

  • Data kullanımı yaparken
  • Web sitesinde remarketing listesi oluştur
  • Remarketing listeni segmente et ve tekrar hedefle

Başarılı bir dijital reklam kampanyasının arkasında titizlikle hazırlanmış hedef kitle çalışması, teknik entegrasyon ve markaya uygun görsel çalışmasının yattığı unutulmamalı, bütçe kullanımında data için yapılan harcamaları minimuma indirebilmek için remarketing listelerinden muhakkak faydalanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir