GenelGoogle AdsReklam Platformları

Video kampanyaları için paralel izleme kullanıma sunuldu

Mobil sitenizin hızı artık her zamankinden daha önemli. Perakende sektöründeki reklamverenler, mobil sayfaların yüklenme süresindeki bir saniyelik gecikmenin dönüşüm oranlarını %20’ye kadar etkileyebildiğine tanık oldu. Paralel izleme, kullanıcıları doğrudan açılış sayfanıza yönlendir ve ölçüm arka planda gerçekleşir. Bu sayede, mobil sitenizin hızında artış sağlanır. Paralel izlemeyi kullanmaya başlayan reklamverenlerin sayfa yüklenme süresinde ortalama 5 saniyelik bir azalma görülmüştür.

Paralel izleme artık Video kampanyalarında kullanılabilir. Arama Ağı, Alışveriş ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında olduğu gibi, paralel izleme 31 Mart 2020’den itibaren tüm Video kampanyalarında da zorunlu hale gelecektir. Bir tıklama ölçüm sağlayıcısıyla çalışıyorsanız tıklama ölçüm sisteminizde aksaklık yaşanmaması için sağlayıcınızla bir an önce iletişime geçin.

Paralel izleme hakkında

Paralel izleme, açılış sayfanızın daha hızlı bir şekilde yüklenmesine yardımcı olur ve ziyaretçi kayıplarını azaltabilir. Bu, dönüşümlerin artmasını ve reklam performansının iyileşmesini sağlayabilir. Paralel izleme, müşterileri reklamınızdan doğrudan nihai URL’nize gönderirken (önce izleme URL’lerine göndermeden) tıklama ölçümü de arka planda gerçekleşir.

Tıklama ölçüm sağlayıcınıza başvurarak sistemlerinin paralel izleme ile uyumlu olup olmadığını öğrenin. Uyumluluk durumu, etkinleştirdiğiniz özelliklere bağlı olarak değişebilir. Uyumsuzluk varsa tıklama ölçümü çalışmayı durdurabilir. Tıklama ölçüm çözümü sağlayıcısıysanız iş ortağı rehberimizden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İşleyiş Şekli

Paralel izlemede tıklama ölçümü arka planda gerçekleşirken müşteriler de doğrudan açılış sayfanıza yönlendirilir.

Paralel izleme şu şekilde işler:

 1. Müşteri reklamınızı tıklar.
 2. Müşteri açılış sayfanızı görür.

Aynı zamanda arka planda şunlar gerçekleşir:

 1. Google Ads tıklama izleyici yüklenir.
 2. İzleme URL’si yüklenir.
 3. Birden fazla tıklama izleyici kullanıyorsanız ek yönlendirmeler yüklenebilir.

Paralel izleme kullanılmazsa, müşteriler reklamınızı tıkladıktan sonra açılış sayfanıza ulaşmadan önce bir veya daha fazla yönlendirmeden geçer. Bu da, müşterilerin açılış sayfanıza ulaşmasının daha uzun sürmesi demektir.

Paralel izleme kullanılmıyorsa izleme şu şekilde gerçekleşir:

 1. Müşteri reklamınızı tıklar.
 2. Google Ads tıklama izleyici yüklenir.
 3. İzleme URL’si yüklenir.
 4. Olası ek izleme URL’si yüklenir.
 5. Müşteri açılış sayfanızı görür.

Paralel izlemeyi etkinleştirme

 1. Google Ads hesabınızda oturum açın.
 2. Gezinme menüsünde Tüm kampanyalar‘ı tıklayın.
 3. Soldaki sayfa menüsünde Ayarlar‘ı tıklayın.
 4. Hesap Ayarları‘nı tıklayın.
 5. İzleme‘yi tıklayın.
 6. “Paralel izleme”yi etkinleştirmek için yanındaki anahtarı tıklayın.

Bozuk URL’ler olup olmadığını anlamak için izleme ayarlarınızı test etmek üzere izleme şablonunun yanındaki Test düğmesini tıklayın. Bozuk bir URL varsa, durum sütununda kırmızı bir x işareti görürsünüz. Test sonuçlarınızın ne anlama geldiği konusunda daha fazla bilgi edinmek için Açılış sayfanızı test etme bölümünü okuyun.

Yapılan bütün paralel izleme hatalarını yakalamak için her türlü çaba gösterilse de tüm hatalar yakalanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir